Proteklih se dana u Makedoniji i Albaniji organizuju protesti kako bi se zaštitila reka Radika. Protestvovalo se u Debru, kao i u Peshkopiji i Tirani. Naime, makedonska Vlada otpočinje sa realizacijom energetskog projekta hidroelektrana„Boškov most“ i akumulaciono jezero„Lukovo polje“. Energetski projekat treba biti završen do 2016.godine.
Protiv ovog projekta protestvovalo se i u Njujorku ispred Ujedinjenih Nacija, i podneta je peticija da se projekat blokira.
Lokalne vlasti opštine Dragaš, kao i Vlada Kosova nisu se oglašavale po ovom pitanju iako akumulaciono jezero“Lukovo polje” treba biti izgrađeno na samoj granici, na spornom zemljištu između dve države, koje su još 2008.godine vodili u postupku demarkacije granice.
Albanski premijer Edi Rama na svom tvitter profilu je napisao da neće dozvoliti da se realizuje projekat za koji imaju i oni interese.
Radika je reka koja izvire na planini Vraca, na nadmorskoj visini od 2.200 m., na jugozapadu Kosova pa zatim većim delom teče kroz zapadnu Makedoniju, do svog ušća u Crni Drim. Na samom izvoru Radika je potok pod imenom Crni Kamen koji izvire na padinama planine Vraca, južnog dela Šar planine, ispod vrha Golema Vraca 2.582 metra.
Potok Crni Kamen u početku teče na zapad, kroz region Gora, zatim savija uz planinu Vraca i zatim pravo na jug na makedonsku granicu gde se spaja sa drugom pritokom Ćafa Kadis, od makedonske granice reka nosi naziv Radika.
Ekolozi iz Makedonije pokrenuli su web stranicu saveriverradika.com u borbi za očuvanje životne sredine. Dobijaju podršku od svojih kolega iz čitavog svijeta.
Poslata je i "Deklaracija za spas Nacionalnog parka Mavrovo” premijeru Republike Makedonije Nikoli Gruevskom i ministru za životnu sredinu i prostorno planiranje Abdilaqimu Ademiju. Pripremili su i tužbu protiv Vlade Makedonije i AD "Elem" pred makedonskim i međunarodnim sudovima ako ne otkažu projekat hidroelektrana "Boškov most" i akumulaciono jezero "Lukovo polje".
Međutim, apel građanskih organizacija nije pokolebao makedonske vlasti da otkažu projekat, kojeg smtaraju strateškim energetskim investicijama za ovu godinu.
Makedonski ekolozi su uputili protest i Svjetskoj Banci i Evropskoj banci za obnovu i razvoj, institucijama sa čijim će se zajmom graditi hidrocentrale. Ekolozi nisu saglasni da je ovo strateški energetska investicija, već naprotiv, apeliraju da će šteta od ovog projekta biti neuporedivo veća nego li korisna.
Veliki broj ugroženog lekovitog bilja (Šarplaninski čaj), ptica (sivi soko, zlatni orao), životinja (vuk, medvjed, vidra, balkanski ris) se nalaze u nacionalnom parku Mavrovo i potrebna im je hitna zaštita. Najpoznatiji od njih Balkanski ris (Balkan lynx) broji još pedeset jedinki. Sve one su ugrožene od realizacije ovog energetskog projekta Vlade Makedonije.